Pálená škridla ako ideálna voľba pre rekonštrukciu staršej strechy

18.10.2017

Cez leto sa moja sestra s manželom rozhodli pre rekonštrukciu domu. Keďže sestrin manžel je pracovne veľmi vyťažený, počas prerábky som bola sestre nápomocná ja a čo-to sa priučila o rôznych stavebných materiáloch. Najzložitejšie bolo vybrať tú správnu krytinu na strechu.

Predtým, než sme sa so sestrou vybrali do predajne strešných krytín, som si o nich niečo naštudovala na internete, aby som tam neprišla ako úplný laik. Najviac som sa zaujímala o to, aby boli škridly zdravotne bezpečné, ekologické a, samozrejme, odolné voči rôznym vplyvom počasia. Našla som niekoľko typov, a tak som zisťovala, ktoré sú vhodné práve na pokrývanie striech na rodinných domoch.

Staviť treba na kvalitu

Spomedzi všetkých druhov krytín ma najviac oslovili betónové škridly, vláknocementová strešná krytina a klasické pálené keramické škridly. Betónová škridla od Creatonu bola v takmer všetkých ohľadoch totožná s pálenými škridlami, ale predsa len som našla určité vlastnosti, ktoré mi na pálenej krytine tejto značky vyhovovali viac.

Pre tohto predajcu som sa rozhodla preto, lebo majú v ponuke naozaj širokú škálu krytín, ktoré sú vyrábané za pomoci najmodernejších technológií a z kvalitných materiálov.

Pálená keramická strešná krytina

Keďže strecha je investíciou na celý život a musí odolávať mnohým "nástrahám" - silným vetrom, mrazu, kyslým dažďom, prudkému UV žiareniu, prachu, sadzám a iným nečistotám - dôležitá je predovšetkým jej životnosť a odolnosť voči rôznym klimatickým podmienkam. Práve z tohto dôvodu sme sa so sestrou rozhodli siahnuť po dobre vypálenej škridle, ktorá všetko toto dokáže "ustáť" niekoľko desiatok až stoviek rokov.

Pálená strešná krytina je zárukou toho, že ani po dlhšom čase nedôjde k jej znehodnoteniu a tým k znefunkčneniu celej strechy. Vo väčšine prípadov takáto strecha dokonca prežije aj majiteľa domu.

Keďže na jednej strane sme na streche nechceli ani šetriť, ale ani minúť zbytočne veľa z celého rozpočtu, práve pálená škridla bola pre nás ideálnou voľbou, pretože pri nej je cena primeraná vzhľadom na jej životnosť, farebnú stálosť a odolnosť.

Druhy pálených škridiel

Výrobcovia akejkoľvek, a teda aj pálenej keramickej strešnej krytiny ponúkajú svojim zákazníkom na výber z rôznych tvarov a rôznej farebnej úpravy. Každý si tak môže vybrať takú krytinu, ktorá bude spĺňať všetky jeho očakávania. Na začiatku výberu strechy sme sa rozhodovali medzi piatimi druhmi pálených škridiel: bobrovkou, falcovanou, hladkou alebo plochou škridlou a takisto škridlou so špeciálnym tvarom.

Bobrovka je klasický tvar keramických škridiel, a keď som si o tomto type krytiny zisťovala viac, dozvedela som sa, že ponúka širokú škálu farebných odtieňov a rôzne povrchové úpravy. Na výber bola úprava s glazúrou, engoba alebo prírodná červená škridla.

Bobrovka môže byť hladká alebo drážkovaná s vlnitým povrchom. Takisto je pri tomto type krytiny možné vybrať si aj škridly s malými rozmermi, ktoré sú ideálne na pokrývanie malých plôch, napríklad parapet či vežičiek.

Falcovaná strešná krytina je ideálna pre rekonštrukciu starších historických budov. Vhodnejšia je skôr pre ľudí s konzervatívnejším vkusom, no nás veľmi neočarila, keďže sestra chcela mať svoj domček zvonku aj zvnútra zariadený kompletne v modernom štýle.

Vraj najobľúbenejším tvarom krytín na Slovensku je hladká škridla. Tá síce má atraktívny vzhľad, ale nás odradilo to, že patrí medzi veľkoplošné krytiny - tak je skôr vhodnejšia na pokrývanie veľkých plôch striech.

Plochá pálená škridla patrí k tým, o ktorých sme taktiež premýšľali Jej čisté línie bez zbytočných prvkov vytvárajú elegantný vzhľad strechy, avšak po zvážení sa nám zdala až príliš jednoduchá. Nakoniec sme siahli po bobrovke.

Posledným typom, o ktorom sme uvažovali, bola škridla so špeciálnymi srdcovitými výstupkami, ktorých vzhľad pôsobí zaujímavo, ale keďže tieto výstupky slúžia na zadržiavanie snehu, videli sme v tom skôr negatívum. Keby sa sestrin dom nachádzal v snehovej oblasti, asi by sme zvolili tento typ, avšak v oblasti, kde mala onedlho bývať, by to bolo zbytočné.

U nás zvíťazila bobrovka

Nám spomedzi veľkého výberu strešných krytín učarovala všestranná pálená škridla tvaru bobrovka, ktorá je ideálnou voľbou na pokrývanie striech nových budov, ale aj na rekonštrukciu tých starších, čo bol náš prípad.

Veľkú výhodu pre nás predstavoval aj fakt, že za rozumnú cenu sme získali strechu, ktorá si už nebude vyžadovať žiadne ďalšie výdavky. Teda aspoň najbližších niekoľko rokov určite nie, pretože výrobca nami vybranej krytiny sľubuje jej životnosť na minimálne 80 až 100 rokov, a to dokonca bez akejkoľvek údržby.