Šikovné riešenia pre malú kuchyňu

12.12.2017

Neraz sa sťažujeme, že máme príliš veľa kuchynských potrieb a naša kuchyňa je príliš malá, no ani nevidíme potenciál priestoru, ktorý v nej reálne je! Prinášam niekoľko praktických rád ako naplno zužitkovať kuchynský priestor, ktorý máme k dispozícii a ako vytvoriť dojem priestrannejšej kuchyne. Inšpirujte sa v nasledujúcich riadkoch.

Poličky a nádoby

Otvorené poličky opäť prichádzajú do módy a to ocenia najmä gazdinky s menšími kuchyňami. Nástenné police alebo regály znásobujú priestrannosť miestnosti. Keď treba využiť menší priestor je vhodné zvoliť šikovné nádoby na potraviny, ktoré prakticky uskladnia suroviny a navyše spĺňajú aj estetickú funkciu, takže ich je možné bezproblémovo umiestniť do otvorených políc. Je len na každom z nás či si prajeme vlastniť praktické dózy, ktoré bez problémov naskladáme i na seba a tým šetríme ešte viac miesta alebo skôr imidžové doplnky do kuchyne.

Ja som si zaobstarala nádobky rôznych veľkostí s jemným vzorom a s názvami jednotlivých suchých prísad, ktoré sú na pohľad veľmi pekné a navyše mi urýchľujú hľadanie pri varení. Takto mi kuchyňa ladí a škaredé papierové vrecká od múky už nemusím schovávať v kuchynskej linke ale končia v koši.

Až po strop

Poznáme to, že v kuchyni sa väčšinou nenájde ani jedna polička či kút, ktorý by bol nevyužitý. Kuchynských riadov a spotrebičov je až až, a preto považujem za skutočne praktický spôsob využiť i priestor medzi kuchynskou linkou a plafónom. Pozdĺž celej kuchynskej linky tak môžeme vytvoriť ďalšiu radu vysoko položených skriniek.

K týmto policiam s dvierkami sa dostanem vždy len za pomoci rebríka alebo stoličky a manžela, preto je najvhodnejšie do takýchto skriniek ukladať len náčinie, ktoré nepotrebujete mať v rukách denne.

Rozjasniť

Do veľkých priestorov sú vhodné výraznejšie a sýtejšie farby a pre malé izby platí opak. Ja som svoju kuchynku rozžiarila práve bielymi stenami a drevenými skrinkami natretými na bielo v kombinácii s veľkými mramorovými obkladmi jemnej mliečnej farby štvorcového tvaru. Kuchynskú linku dopĺňa i pracovná doska v bielo-pieskovom odtieni.

Dnes sú trendy kompletne biele kuchyne a navyše i veľmi vhodné do menších bytov alebo domčekov. Takto svetlý priestor má o to väčší zmysel pre detaily, ktorými vytvárame celý dojem. Pri vstupe do svetlej rozjasnenej kuchyne padne pohľad hneď na rúčky na dvierkach skriniek, čerstvé zelené bylinky vysadené v kvetináčoch, pekné utierky na riad zavesené na háčikoch či magnetky na chladničke. Preto je krásne vyhrať sa práve s maličkosťami, ktoré môžeme pravidelne obmieňať či už podľa našej nálady alebo ročného obdobia.

Ďalší trik na optické zväčšenie je i veľké okno, cez ktoré bude prenikať dostatok svetla do interiéru a výhľad z okna nám zároveň vytvorí dojem väčšej miestnosti. V prípade rodinného domčeku je najlepšie vytvoriť ilúziu väčšieho priestoru sklenenými posuvnými dverami, ktoré môžu viesť na terasu či do záhradky a priniesť tak do interiéru trošku viac prírody a zelene. Okolo dverí a okien môžeme umiestniť závesy, ktoré zladíme s ostatnými drobnosťami a tak vytvoriť i vizuálny zážitok.

Aj pár centimetrov pomáha

Riešenie pre optické zväčšenie kuchyniek je aj v presklených skrinkách. V prípade, že by financie neboli problémom, je krásne vytvoriť zo skriniek vitrínky a z vnútornej strany ich vysvietiť. Miestnosť je tak možné rozšíriť minimálne o niekoľko centimetrov štvorcových a pochváliť sa i obľúbenou tanierovou či čajovou súpravičkou. Je už na našom vkuse či túžime po čistom, vzorovanom alebo farebnom skle a osvetlení.

Ja osobne však preferujem, aby kuchynské riady boli schované za neprehľadnými dvierkami skriniek a preto ďalším nápadom na mieru je pokryť vrchné dvierka kuchynskej linky zrkadlom. Každý podľa svojho gusta môže umiestniť zrkadlá i napríklad na stenu medzi spodnou a vrchnou časťou kuchynskej linky miesto kachličkového obkladu. Takáto menej tradičná kuchyňa skvele odráža svetlo a jemne zväčšuje miestnosť.

Jednoduchý prístup i k zadným častiam skriniek

Dokonalým riešením uskladňovania kuchynských potrieb sú i výsuvné šuflíky, ktoré sa ukrývajú v skrinkách. Vďaka takýmto zásuvkám je možné priestor využiť naplno a aj v zadných častiach skladovať pravidelne používané potraviny, hrnce či iné príslušenstvo, nakoľko sa k nim dostaneme veľmi rýchlo a bezbariérovo.

Moja kuchyňa na mieru disponuje skrinkou, ktorá má v sebe zabudované tri výsuvné systémy a plus i na dvierkach z vnútornej strany sú menšie poličky. U kamarátky som zas videla zásuvku rozdelenú na menšie priehradky štvorcového tvaru.

Môžem len konštatovať, že fantázii sa medze nekladú a je len na nás ako si prispôsobíme kuchyňu sami sebe, nakoľko sme to práve my, ženy, čo v nej trávime najviac času, tak nech nám je príjemne.